Prodenta

AFT VE UÇUK TEDAVİSİAFT VE UÇUK TEDAViSi

Aftlar, genellikle çocukluk ve genç erişkinlerde olmakla birlikte tüm yaşlardaki bireylede karşılaşılan, ağız mukozası, yumuşak damak, yutak girişi, dil gibi yumuşak dokularda görülen, etrafı kırmızı bir alanla çevrili, yuvarlak, ülserli yaralardır. Çoğunlukla stress, uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlarda, bir gripal enfeksiyon sırasında veya ağızda bir çizilmeyi veya tahriş sonrası, aft lezyonları görülür. Bakteri veya virus ile oluştuğu kanıtlanamamış ve genel veya local olarak bağışıklığın düştüğü dönemlerde oluştuğu düşünülmektedir. Oluşumunu engellemek için yeterli uyku uyumak, aşırı stres ve yorgunluktan kaçınmak, mevsim dönüşlerine bağışıklığı destekleyici beslenme veya takviyeler kullanmak etkilidir. Aftlar dişeti operasyonları sonrasında veya diğer diş işlemlerinden sonra sıklıkla görülmektedir. Hekiminiz klinikte gerekli tedavileri önerecektir.

Yaralar 7-10 gün içinde kendiliğinden geçse de oluşturduğu ağrı konuşma ve yutkunma zorlukları oluşturmaktadır. Bu sıkıntıların giderilmesinde kortizon içeren kremler ve epitelizan çiğneme tabletleri ve ağrı kesici spreyler yararlıdır. Son yıllarda dental lazer uygulanan aft yaralarında ağrı şikayetlerinde azalma ve iyileşmede hızlanma görülmüş ve klinik uygulamalar arasına dahil edilmiştir.

Uçuk veya oral herpes yaraları herpes simplex denilen çok yaygın görülen bir virüsün oluşturduğu ağız yalarıdır. Çoğunlukla yanyana bir çok küçük ülser alanları ve etrafında bir kırmızı alanla çevrili olarak görülürler. Aft gibi hatta bazen daha fazla ağrılı seyir izlerler. Yemek yeme, konuşmada zorluklar ağrıya bağlı oluşabilir. Tedavisinde antiviral krem ve haplarla ve lokal olarak lazer uygulamaları ile yapılır. İyileşme süresi aft gibi veya biraz daha uzun sürse de 7-15 gün içinde gerçekleşir.

 

Konusunda Uzman HEKiMLERiMiZ

AFT VE UÇUK TEDAVİSİ

DR. DT. OKAN ACAR

Diş eti hastalıkları ve tedavisi, diş eti çekilmesi, implant, pembe estetik

DT. ONUR EROĞLU

Restoratif Diş Hekimliği, Koruyucu Hekimlik, Diş Eti Hastalıkları.

Periodontoloji

Dişeti Hastalıkları ve Tedavisi

Dişleri çevreleyen tüm dokular "periodontal dokular" olarak adlandırılır.

Detaylı İncele

Çene Cerrahisi

Kemik transferi ve Çekimleri

Tam gömük yirmilik dişler çekilmeli mi?Hangi durumlarda cerrahi müdahale edilir?

detaylı incele

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemleri

Dişler beyazladıktan sonra eski haline döner mi? Beyazlatmanın ömrü nedir?

detaylı incele

ONLINE RANDEVU FORMUNU DOLDURARAK BiZE ULAŞABiLiRSiNiZ